Szkoła Żeglarstwa Szekla

Faq najczęstsze pytania

  • Czy konieczne jest posiadanie doświadczenia żeglarskiego?

    Nie, dla większości uczestników wyjazd z nami to pierwszy kontakt z żeglarstwem. Wiele z tych osób już po pierwszym rejsie zakochuje się w tym sporcie i wraca do nas ponownie, aby przeżyć to doświadczenie po raz kolejny.  

  • Jak dokonać zapisu?

    Należy wybrać imprezę i termin, wypełnić zgłoszenie w formularzu rejestracyjnym i zarezerwować miejsce. Po dokonaniu rezerwacji, otrzymają Państwo mailowo potwierdzenie z umową i kartą kwalifikacyjną uczestnika.

  • Czy wymagana jest umiejętność pływania?

    Umiejętność pływania nie jest wymagana, jednak osoby niepotrafiące pływać zobowiązane są do bezwzględnego przebywania na jachcie w kamizelce ratunkowej. Wszystkie zajęcia odbywają się pod opieką zawodowych instruktorów żeglarstwa. Każdy jacht wyposażony jest w środki ratunkowe.

  • Czy uczestnik niepełnoletni może być odebrany przez inną osobę, niż opiekun prawny?

    Jeżeli uczestnik miałby zostać odebrany przez inną osobę, konieczne jest przekazanie pisemnego upoważnienia do odbioru uczestnika, przez wskazaną osobę.

  • Czy na każdym jachcie są toalety?

    Uczestnicy korzystają z toalet i natrysków w portach, jednakże w trakcie pływania w razie potrzeby cumujemy, aby skorzystać z toalety. Niektóre jachty posiadają toaletę chemiczną.

  • Czy podczas rejsu wszystkie jachty pływają razem?

    Żeglujemy tak, aby wszystkie jachty znajdowały się na tym samym akwenie i były w kontakcie wzrokowym, ze względów logistycznych i bezpieczeństwa. Na każdym jachcie jest krótkofalówka, która umożliwia szybką komunikację z pozostałymi jachtami.

  • Czy uczestnicy podzieleni są według wieku?

    Tak, załogi dzielimy zawsze wiekowo. Zajęcia dostosowywane są do wieku uczestników.

  • Czy załogi podzielone są według płci?

    Nie, załogi są koedukacyjne, chyba, że osoby zgłaszające zażyczą sobie inaczej. Koje noclegowe dzielone są według płci.

  • Czy jachty wyposażone są w silnik?

    Wszystkie jednostki wyposażone są we własny silnik. Jesteśmy jednak zwolennikami tradycyjnego żeglowania: silnika używamy tylko przy manewrach portowych lub w sytuacjach awaryjnych. 

  • Czy podczas rejsu jesteśmy na wodzie cały dzień?

    Nie, wypływamy po śniadaniu i w godzinach późno popołudniowych dobijamy do brzegu na nocleg. Często w trakcie dnia zatrzymujemy się, aby zobaczyć coś ciekawego, zjeść obiad, wykąpać się i odpocząć.

  • Czy na obozy młodzieżowe zapisuje się więcej dziewczyn, czy chłopaków?

    Z naszych statystyk wynika, że na nasze obozy zapisuje się mniej więcej jest tyle samo dziewczyn, co chłopaków. 

  • Czy po zakończeniu każdego rejsu można przystępować do egzaminu na żeglarza?

    Jest to zależne od wybranego rejsu lub obozu. Podczas rejsów turystycznych uczymy elementów żeglarstwa, ale nie pod kątem egzaminu na patent. Organizujemy również rejsy typowo szkoleniowe, gdzie nauka teorii i praktyki odbywa się pod okiem instruktorów. Po rejsie szkoleniowym uczestnicy podchodzą do egzaminu na patent żeglarza jachtowego.

  • Czy jest możliwość, aby grupa znajomych była razem na jachcie?

    Zawsze staramy się dzielić załogi według oczekiwań, wpisanych przy dokonywaniu rezerwacji. Jakiekolwiek zmiany należy zgłosić nie później niż na tydzień przed rozpoczęciem obozu.

  • Czy uczestnicy rejsów turystycznych są tylko pasażerami na jachcie?

    Uczestnicy w żadnym wypadku nie są tylko pasażerami. Wszyscy wykonują czynności związane z żeglowaniem. Zadaniem instruktora jest sprawowanie nadzoru nad załogą i zapewnienie jej bezpieczeństwa. Każdy z uczestników będzie mieć okazję sterować jachtem, stawiać żagle i aktywnie uczestniczyć w życiu jachtowym

  • Jaka dokładnie jest trasa rejsu?

    Możemy podać tylko ramowy przebieg trasy rejsu. Nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że w danym dniu dopłyniemy do konkretnego miejsca, ponieważ wszystko zależy od warunków atmosferycznych i innych zdarzeń losowych. Niemniej, rejs realizowany jest z założeniem odwiedzenia najciekawszych miejsc i akwenów w krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

  • Czy żeglujemy podczas silnego wiatru?

    Silny wiatr jest pojęciem względnym. O tym, czy w ogóle wypływamy, czy refujemy żagle i płyniemy, decyduje komandor rejsu. Może zdarzyć się sytuacja, że będziemy stali w porcie cały dzień, bo warunki atmosferyczne nie pozwalają na żeglugę, jednakże takie sytuacje zdarzają się wyjątkowo rzadko.

  • Czy żeglujemy w czasie deszczu?

    Generalnie nie ma przeciwwskazań. Jednakże żeglowanie w trakcie intensywnego deszczu nie należy do przyjemności. Nasz rejs z założenia ma kojarzyć się z sympatyczną formą wypoczynku, a nie obozem survivalowym.

  • Jak wygląda kwestia wyżywienia na rejsach młodzieżowych?

    Posiłki przygotowywane są przez uczestników na jachcie, pod okiem sternika, według określonego jadłospisu. Obiady przyrządzane są z półproduktów, dostarczonych przez organizatora.

  • Jak wygląda kwestia wyżywienia na rejsach dla dorosłych?

    Istnieje możliwość gotowania na jachcie lub korzystania z oferty lokalnych punktów gastronomicznych.

  • Czy obowiązują regulaminy?

    Oczywiście, każdy z uczestników jest zobowiązany do zapoznania się i przestrzegania wewnętrznego regulaminu

  • Czy obowiązuje cisza nocna?

    Cisza nocna ustalana jest przez komandora rejsu, stosownie do wieku i miejsca noclegu. 

Przejdź do góry strony