Szkoła Żeglarstwa Szekla

FAQ - najczęstsze pytania

Wcześniej nigdy nie byłem na jachcie...

Nic strasznego, będziesz jedną z wielu osób, które mają pierwszy raz kontakt z żaglami - większość bardzo szybko łapie bakcyla i zakochuje się w żeglarstwie.

 

Czy na każdym jachcie są toalety?

Nie ma. Uczestnicy korzystają z toalet i natrysków w portach, jednakże w trakcie pływania w razie potrzeby cumujemy, aby skorzystać z toalety. Niektóre jachty posiadają toaletę chemiczną.

 

Czy podczas rejsu wszystkie jachty pływają razem?

Żeglujemy tak, aby wszystkie jachty były na tym samym akwenie i były w kontakcie wzrokowym ze względów logistycznych i bezpieczeństwa.

 

Czy uczestnicy podzieleni są według wieku?

Tak, zawsze dzielimy uczestników na dwa równoległe rejsy, które często widzą się tylko na wodzie i w ostatni dzień rejsu. Jadąc na rejs macie pewność że będziecie w grupie z rówieśnikami.

 

Czy jachty wyposażone są w silnik?

Wszystkie jednostki wyposażone są we własny silnik. Jesteśmy jednak zwolennikami tradycyjnego żeglowania: silnika używamy tylko w sytuacjach awaryjnych lub w trakcie wypływania i wpływania do portu. Jest to jedna z wielu cech, która nas odróżnia od innych obozów.

 

Czy załogi podzielone są według płci?

Nie, załogi są koedukacyjne chyba, że Wasi rodzice zażyczą sobie żeby było inaczej.

 

Czy podczas rejsu jesteśmy na wodzie cały dzień?

Nie, wypływamy po śniadaniu i na wieczór dobijamy do brzegu na nocleg. Często w trakcie dnia zatrzymujemy się, aby zobaczyć coś ciekawego, zjeść obiad, wykąpać się, odpocząć itp.

 

Czy więcej jest dziewczyn czy chłopaków?

Z naszego doświadczenia wynika, że mniej więcej jest tyle samo dziewczyn co chłopaków. Od 2004 roku do 2014 roku  na wszystkich turnusach było 52% dziewczyn i 48% chłopaków.

 

Czy po zakończeniu każdego rejsu można przystępować do egzaminu na żeglarza?

Zależy od charakteru rejsu/obozu  Podczas rejsów turystycznych prowadzimy elementy szkolenia żeglarskiego, ale nie pod kątem egzaminów na patent. Organizujemy również rejsy typowo szkoleniowe, gdzie nauka teorii i praktyki odbywa się pod okiem instruktorów PZŻ.

 

Jeżeli pojadę ze znajomymi to będziemy razem na jachcie?

Jeśli nie będzie Was więcej niż 5 - 6 osób (bo tyle na ogół liczy jedna załoga) to na 99% tak. Zawsze staramy się dzielić załogi według ich oczekiwań.

 

Noszę okulary, czy mogę popłynąć na rejs?

Oczywiście, jeżeli tylko lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań.

 

Czy uczestnicy rejsów turystycznych są tylko pasażerami jachtów? Czy będę mógł posterować?

Uczestnicy w żadnym wypadku nie są tylko pasażerami. Wszyscy wykonują czynności związane z żeglowaniem. Zadaniem instruktora jest sprawowanie nadzoru nad załogą i zapewnienie jej bezpieczeństwa. W załogach często są osoby, które po zdobyciu patentu chcą nabrać praktyki w samodzielnym prowadzeniu jachtu i doszlifować swoje umiejętności. Każdy z uczestników będzie mieć okazję posterować jachtem, stawiać żagle i aktywnie uczestniczyć w życiu jachtowych.

 

Jaka dokładnie jest trasa rejsu - konkretne miejsca noclegów?

Możemy podać tylko ramowy przebieg trasy rejsu. Nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że w danym dniu dopłyniemy akurat do danego miejsca, ponieważ wszystko zależy od pogody, warunków atmosferycznych i innych zdarzeń losowych. Niemniej rejs realizowany jest z założeniem odwiedzenia najciekawszych miejsc i akwenów w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

 

Czy żeglujemy podczas dużego wiatru?

Duży wiatr jest pojęciem względnym, o tym czy w ogóle wypływamy, czy refujemy żagle i płyniemy decyduje komandor rejsu. Może zdarzyć się sytuacja, że będziemy stali w porcie cały dzień, bo warunki atmosferyczne nie pozwalają na żeglugę, jednakże takie sytuację zdarzają się wyjątkowo rzadko.

 

Czy pływamy w czasie deszczu?

Generalnie nie ma przeciwwskazań. Jednak żeglowanie w trakcie intensywnego deszczu nie należy do przyjemności. Nasz rejs w założeniu ma być sympatyczną formą wypoczynku, a nie obozem survivalowym.

 

Gdzie śpimy?

Śpimy na jachcie na specjalnie do tego przystosowanych kojach. Należy zatem pamiętać o śpiworze. 

 

Jak wygląda wyżywienie na obozach młodzieżowych?

Posiłki przygotowujemy samodzielnie pod okiem sternika na kuchence gazowej. Na każdym jachcie jest komplet kuchenny. Obiady przygotowujemy ze świeżych półproduktów dostarczonych przez organizatora. 

 

Jak wygląda wyżywienie na kursach żeglarskich dla dorosłych, rejsach turystycznych, weekendowych i rodzinnych?

W czasie naszych rejsów dla dorosłych i rodzin z dziećmi uczestnicy sami zapewniają sobie posiłki plus zwyczajowo załogi dbają o to by ich sternik nie chodził głodny. Sprawdzonym sposobem jest założenie tzw. kasy jachtowej. Każdy uczestnik wpłaca do niej sumę np. 250 zł i to z niej kupowane są wspólne produkty spożywcze oraz rozliczane są wydatki (opłaty portowe). W praktyce sprawdza się przygotowywanie na jachcie mniejszych posiłków (jak śniadania czy kolacje) i zamawianie obiadokolacji w lokalnej gastronomii.

 

Czy mogę wziąć gitarę lub inny instrument?

Koniecznie! Każdy z uczestników otrzyma śpiewnik żeglarski, a im więcej gitar na obozie tym lepiej.

 

Czy na obozie są regulaminy?

Oczywiście, każdy z uczestników jest zobowiązany do zapoznania się i przestrzegania wewnętrznego regulaminu dostępnego na stronie: regulamin rejsu.

 

Czy mogę zmienić załogę lub jacht w czasie rejsu?

Po wcześniejszym uzgodnieniu z komandorem rejsu istnieje taka możliwość, jeżeli nie koliduje to w żaden sposób z normami współżycia społecznego ani bezpieczeństwem.

 

Czy obowiązuje cisza nocna?
Czy cisza nocna będzie, a jak tak to o której godzinie zależy w głównej mierze od grupy wiekowej. Wiele zależy także od zachowania samych uczestników, jak i miejsca naszego noclegu. 

Przejdź do góry strony