Szkoła Żeglarstwa Szekla

PRZYSTAŃ MAMERKI

Na północno - zachodnim brzegu jeziora Mamry, po lewej stronie od kanału mazurskiego w mamerkach, znajduje się Przystań Mamerki, zwana popularnie "bunkrami".

Jest tu dość płytko i dopływając musimy pamiętać o przygotowaniu kotwicy i podniesieniu miecza oraz steru, jeśli chcemy cumować przy brzegu a nie przy pomoście. Przystań nie jest pogłębiana, więc warto uważać przy cumowaniu. Nie znajdziecie tu ani muringów, ani bojek cumowniczych. Stajemy na kotwicy i cumujemy się do pomostu, lub do słupków wbitych w brzeg. W porcie do dyspozycji mamy toalety, 2 umywalki, prysznice, kontenery na śmieci i kilka miejsc do rozpalenia ogniska z drewnianymi wiatami. Brak możliwości podłączenia jachtu do prądu, ale telefony można naładować u Bosmana. Toalety i umywalki szczytem elegancji nie grzeszą, ale muszą wystarczyć. W odległości 15-20 minut spaceru wzdłuż asfaltowej drogi znajduje się sklep i mini-knajpka.
 

Swoją nazwę przystań zawdzięcza znajdującemu się w pobliżu kompleksowi 30 bunkrów Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych. Niewidoczne z jeziora budynki są niewątpliwie dużą atrakcją turystyczną. W okresie II wojny światowej cały kompleks był siedzibą 1,5 tys. niemieckiego garnizonu. Po 60 latach wciąż można podziwiać skalę przedsięwzięcia. Kilka lat temu cały teren został zagospodarowany. Teren bunkrów uprzątnięto, przygotowano tablice informacyjne. Przy jednym z bunkrów wzniesiono metalową wieżę widokowa, z której można podziwiać panoramę jeziora Mamry i mazurskich lasów. 

Inna nieodległa atrakcja - Kanał Mazurski wraz z ogromną śluzą. Do śluzy można dojść w ciągu 45-60 minut, idąc od przystani wzdłuż Kanału. Jest to ciekawa atrakcja nie tylko dla młodych żeglarzy.
 

Plusy:

  • bunkry – bliskość ciekawej atrakcji na pewno podnosi wartość tego miejsca (jedna z rzeczy jakie trzeba zobaczyć na Mazurach),
  • miejsca na ognisko – zagospodarowane miejsca na ognisko z ławeczkami i wiatkami drewnianymi (u bosmana można kupić drewno),
  • piękno – jest to niewątpliwie ładne miejsce,
  • możliwość kąpieli w jeziorze.

Minusy:

  • brak możliwości podłączenia jachtu do prądu,
  • płytko – nie każdy potrafi tam „pięknie” zacumować,
  • słaba infrastruktura.
PRZYSTAŃ MAMERKI
PRZYSTAŃ MAMERKI
PRZYSTAŃ MAMERKI

Przejdź do góry strony